فرمت سفرنامه وبسایت پرسیکا

نویسنده: مسعود فرح بخش

با نوشتن گزارش سفر، خاطره سفر را برای همیشه هم برای خودتان و هم برای دیگران ماندگار می‌کنید

“فرمت گزارش سفر”

نام سفر:
تاریخ اجرا:
راهنما:
شرح سفرنامه:

در ابتدا باید بگویم یک سفرنامه ترکیبی از این دو مورد است:

حس و حال ما + اطلاعات مهم و کاربردی

شرح سفرنامه می تواند با یک مقدمه دلخواه آغاز شود که در مورد حال و هوای خودتان، اطلاعات منطقه، اهداف و مواردی از این دست باشد. یک شرح کلی از گزارش تان که هم توضیحی از سفرتان است و هم باعث می شود خوانندگان علاقه پیدا کنند گزارشتان را بخواند. اگر در مجلات دقت کرده باشید دیده اید که بعضی نوشته ها با یک سوال یا ماجرا یا مختصر اطلاعاتی از یک مکان شروع می شوند و ما کنجکاویم که بدانیم بقیه آن چیست. این همان نکته‌ای است که نظر خوانندگان را به خواندن مطلبتان جلب می‌کند

در سفرنامه‌ها به ویژه آن‌هایی که مربوط به سفرهای کوهنوردی و پیمایشی با سختی مسیر است ذکر مواردی مانند حمل و نقل، اقامت، غذا، موقعیت جغرافیایی، ساعت رسیدن‌ها، ساعت حرکت‌ها، ارتفاع‌ها، مسافت پیمایش‌ها، نقاط شاخص مانند چشمه‌ها و جانپناه‌ها، آب و هوا، جاذبه های گردشگری و هر چیز دیگری مانند اینها مهم و مفید است.

می توانید وعده‌های غذایی که میل کرده اید را دقیق نام ببرید همچنین نام رستوران هایی که در سفر رفته اید و آدرس آنها هم در بیان سفرنامه مفید است.

نوشتن قیمت‌ها و هزینه‌ها می تواند مفید باشد اما قیمتها بعد از چند سال عملا کارایی ندارند چرا که در تغییر هستند پس در اولویت نیستند

در کنار نوشتن اطلاعات از حس و حال خودتان بگویید و هر آن‌چیزی را که دلتان می‌گوید

در آخر می‌توانید به شکل تیتر وار نکات مهم اجرای این سفر از دید خودتان برای دیگران را بیان کنید. مثلا هرگز این سفر را تنها اجرا نکنید.


🔺حدود ۶ عکس همراه با سفرنامه ارسال کنید
🔺متن را ترجیحا در فایل word ارسال کنید
🔺یک عکس از خودتان بفرستید تا در نوشته همراه با اسمتان منتشر شود
🔺ادبیات متن مانند ادبیات متن بالا باشد و به شکل محاوره‌ای نباشد

ممنون از همراهی شما

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments